Orbitopatia tarczycowa ( wytrzeszcz złośliwy, oftalmopatia Graves'a, oftalmopatia naciekowo-zapalna)

W Optomedica pracują wysoce wykwalifikowani okuliści, którzy zajmują się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzenia narządu wzroku, jakim jest orbitopatia tarczycowa.

Przyczyną orbitopatii tarczycowej jest najczęściej nadczynność tarczycy, czyli choroba Graves-Basedowa. W chorobie tej dochodzi do produkcji przeciwciał przeciwko tzw. receptorom dla hormonu TSH co powoduje zwiększoną produkcję hormonów tarczycy, oraz zmiany zapalne w oczodołach. Orbitopatia tarczycowa jest przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tkanek oczodołu i najczęściej towarzyszy chorobie Graves-Basedowa, ale może również występować z chorobą Hashimoto lub bez współistniejącej choroby tarczycy . Choroba powoduje bóle za oczami, obrzęki i zaczerwienienie powiek i spojówek, poszerzenie szpary powiekowej, wytrzeszcz, podwójne widzenie, pogorszenie ostrości wzroku. Poza ww dolegliwościami choroba może powodować też znaczną zmianę wyglądu twarzy.

Orbitopatia tarczycowa - diagnoza

W celu diagnostyki oraz leczenia tej choroby, wykorzystuje się wystandaryzowane badania okulistyczne pacjentów z zaburzeniami czynności tarczycy (w przebiegu m.in. choroby Gravesa-Basedowa i choroby Hashimoto), wg standardów Europejskiej Grupy ds. Orbitopatii Tarczycowej (EUGOGO).
Do takich zalicza się:
 • null
  pełne badanie okulistyczne (ostrość wzroku, badanie przedniego odcinka i dna oczu, pomiar ciśnienia śródgałkowego),
 • null
  pomiar wytrzeszczu,
 • null
  badanie widzenia barw i reakcji źrenicznych,
 • null
  pomiar szerokości szpary powiek,
 • null
  badanie ruchomości oczu i podwójnego widzenia uzupełnione o badanie na synoptoforze.

Na podstawie ww badań określa się stopień aktywności choroby oraz nasilenie zmian, co jest konieczne do ustalenia dalszego postępowania. W przypadkach łagodnej orbitopatii wystarcza leczenie w postaci kropli do oczu o działaniu łagodzącym dolegliwości (leki nawilżające, przeciwzapalne).
Przy większym nasileniu zmian konieczne jest ogólne leczenie przeciwzapalne (np. leki sterydowe stosowane w kroplówkach lub doustnie ) lub leczenie operacyjne (dekompresja oczodołów).